Zapomniany korzeń łopianu

Łopian najczęściej znany jest pod nazwą dziada lub rzepa. To dlatego, że jego kwiaty bardzo łatwo przyczepiają  się do odzieży. Łopian zdecydowanie niedoceniany mimo swoich właściwości leczniczych.

Co zawiera korzeń łopianu?

Do celów leczniczych wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń łopianu, chociaż jego liście także zawierają wiele substancji leczniczych.

Korzeń łopianu to przede wszystkim źródło garbników, flawonoidów i antyoksydantów oraz niewielkiej ilości olejków eterycznych i witamin. 

Korzeń zawiera spore ilości inuliny, która reguluje poziom insuliny w organizmie i pomaga w leczeniu cukrzycy.

Jednym z ważniejszych składników korzenia łopianu są lignany, które mają działanie przeciwzapalne.

 

Preparaty z korzenia łopianu

Najczęściej w sprzedaży znajduje się rozdrobniony korzeń łopianu. Jest on suszony w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie traci swoich właściwości leczniczych. Z suszonego korzenia można przygotować lekkie herbatki lub lecznicze napary. 

Olej z korzenia łopianu znalazł zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystywany jest w szamponach i preparatów na porost włosów oraz w maściach i kremach do pielęgnacji cery trądzikowej.  

Właściwości lecznicze ma nie tylko korzeń, ale także liście i łodygi łopianu, jednak ich wykorzystanie jest znacznie mniejsze.

Więcej o korzeniu łopianu można znaleźć na LekiNatury.

 
14 lutego, 2020
Medycyna naturalna